aspell-0.60.6 - en to ms translation catalogue (21 entries)

en: a number between 0 and 1
ms: nombor di antara 0 dan 1

en: in the form "<name> <value>"
ms: dalam bentuk "<name> <value>"

en: string
ms: Rentetan

en: list
ms: senarai

note: TRANSLATORS: "true" and "false" are literal * values and should not be translated.
en: either "true" or "false"
ms: samada "benar" atau "salah"

en: a positive integer
ms: integer positive

en: 
    #######################################################################
    #
    # Filter: %s
    #   %s
    #
    # configured as follows:
ms: 
    #######################################################################
    #
    # Penyaring: %s
    #   %s
    #
    # dikonfigurasi seperti berikut:

note: TRANSLATORS: The remaing strings in config.cpp should be kept under 50 characters, begin with a lower case character and not include any trailing punctuation marks.
en: main configuration file
ms: fail konfigurasi utama

en: location of main configuration file
ms: lokasi fail konfigurasi utama

en: location of language data files
ms: lokasi fail data bahasa

en: create dictionary aliases
ms: cipta alias kamus

en: location of the main word list
ms: lokasi senarai perkataan utama

en: encoding to expect data to be in
ms: enkod yang diharapkan berada di dalam

en: add or removes a filter
ms: tambah atau buang penyaring

en: path(s) aspell looks for filters
ms: laluan untuk aspell carikan penyaring

en: filter mode
ms: mod penyaring

en: extra dictionaries to use
ms: kamus ekstra untuk digunakan

en: location for personal files
ms: lokasi untuk fail peribadi

en: ignore words <= n chars
ms: abai perkataan <= aksara n

en: ignore case when checking words
ms: abai 'case' apabila memeriksa perkataan

en: extra information for the word list
ms: maklumat ekstra untuk senarai perkataan
