nano-7.0-pre1 - en to da translation catalogue (616 entries)

note: TRANSLATORS: Try to keep this at most 7 characters.
en: (dir)
da: (kat)

note: TRANSLATORS: Try to keep this at most 12 characters.
en: (parent dir)
da: (ophavs-kat)

note: TRANSLATORS: Try to keep this at most 7 characters. * If necessary, you can leave out the parentheses.
en: (huge)
da: (enorm)

en: Search Wrapped
da: Søgningen genstartet fra begyndelsen

en: This is the only occurrence
da: Dette er det eneste tilfælde

note: TRANSLATORS: This is the main search prompt.
en: Search
da: Søg

note: TRANSLATORS: A modifier of the Search prompt.
en:  [Backwards]
da:  [Bagud]

en: Cancelled
da: Afbrudt

en: No current search pattern
da: Intet aktuelt søgemønster

en: Cannot open directory: %s
da: Kan ikke åbne katalog: %s

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Go To Directory
da: Gå til katalog

note: TRANSLATORS: This refers to the confining effect of * the option --operatingdir, not of --restricted.
en: Can't go outside of %s
da: Kan ikke gå uden for %s

en: Can't move up a directory
da: Kan ikke gå et katalog op

en: Error reading %s: %s
da: Fejl ved læsning af %s: %s

en: The working directory has disappeared
da: Arbejdskataloget er forsvundet

en: Unknown syntax name: %s
da: Ukendt syntaksnavn: %s

en: magic_load() failed: %s
da: magic_load() mislykkedes: %s

en: magic_file(%s) failed: %s
da: magic_file(%s) mislykkedes: %s

en: Nothing was cut
da: Intet blev klippet

en: Copied nothing
da: Intet blev kopieret

en: Cutbuffer is empty
da: Udklipsholderen er tom

en: Error deleting lock file %s: %s
da: Fejl ved sletning af låsefil %s: %s

note: TRANSLATORS: Keep the next seven messages at most 76 characters.
en: Couldn't determine my identity for lock file
da: Kunne ikke bestemme min identitet for låsefil

en: Couldn't determine hostname: %s
da: Kunne ikke bestemme værtsnavn: %s

en: Error writing lock file %s: %s
da: Fejl ved skrivning af låsefil %s: %s

en: Someone else is also editing this file
da: Filen er også ved at blive redigeret af en anden

en: Error opening lock file %s: %s
da: Fejl ved åbning af låsefil %s: %s

en: Bad lock file is ignored: %s
da: Ignorerer ugyldig låsefil: %s

note: TRANSLATORS: The second %s is the name of the user, the third that of the editor.
en: File %s is being edited by %s (with %s, PID %s); open anyway?
da: Filen %s bliver redigeret af %s (med %s, PID %s); åbn alligevel?

note: TRANSLATORS: Keep the next ten messages at most 76 characters.
en: Directory '%s' does not exist
da: Kataloget “%s” findes ikke

en: Path '%s': %s
da: Sti “%s”: %s

en: Path '%s' is not a directory
da: Stien “%s” er ikke et katalog

en: Path '%s' is not accessible
da: Stien “%s” er ikke tilgængelig

en: Directory '%s' is not writable
da: Kataloget “%s” er skrivebeskyttet

en: Can't read file from outside of %s
da: Kan ikke læse fil fra uden for %s

en: "%s" is a directory
da: “%s” er et katalog

en: "%s" is a device file
da: “%s” er en enhedsfil

en: "%s" is a FIFO
da: “%s” er en FIFO

en: %s is meant to be read-only
da: %s bør være skrivebeskyttet

note: TRANSLATORS: First %s is file name, second %s is file format.
en: %s -- %zu line (%s) | %s -- %zu lines (%s)
da[0]: %s -- %zu linje (%s)
da[1]: %s -- %zu linjer (%s)

en: New Buffer
da: Ny buffer

en: %s -- %zu line | %s -- %zu lines
da[0]: %s -- %zu linje
da[1]: %s -- %zu linjer

en: No more open file buffers
da: Ikke flere åbne filbuffere

en: Interrupted
da: Afbrudt

en: File '%s' is unwritable
da: Filen “%s” er skrivebeskyttet

note: TRANSLATORS: Keep the next three messages at most 78 characters.
en: Read %zu line (converted from Mac format) | Read %zu lines (converted from Mac format)
da[0]: Læste %zu linje (konverteret fra Mac-format)
da[1]: Læste %zu linjer (konverteret fra Mac-format)

en: Read %zu line (converted from DOS format) | Read %zu lines (converted from DOS format)
da[0]: Læste %zu linje (konverteret fra DOS-format)
da[1]: Læste %zu linjer (konverteret fra DOS-format)

en: Read %zu line | Read %zu lines
da[0]: Læste %zu linje
da[1]: Læste %zu linjer

en: New File
da: Ny fil

en: File "%s" not found
da: Filen “%s” ikke fundet

en: Reading from FIFO...
da: Læser fra FIFO …

en: Reading...
da: Læser …

en: Could not create pipe: %s
da: Kunne ikke oprette datakanal: %s

en: Could not fork: %s
da: Kunne ikke forgrene: %s

en: Executing...
da: Kører …

note: TRANSLATORS: This one goes with Undid/Redid messages.
en: filtering
da: filtrering

en: Failed to open pipe: %s
da: Kunne ikke åbne datakanal: %s

en: Error: %s
da: Fejl: %s

en: Piping failed
da: Datakanal fejlede

note: TRANSLATORS: The next six messages are prompts.
en: Command to execute in new buffer
da: Kommando der skal køres i ny buffer

en: Command to execute
da: Kommando der skal køres

en: File to read unconverted into new buffer [from %s]
da: Fil der skal læses ind i ny buffer uden konvertering [fra %s]

en: File to read into new buffer [from %s]
da: Fil der skal læses ind i ny buffer [fra %s]

en: File to insert unconverted [from %s]
da: Fil der skal indsættes uden konvertering [fra %s]

en: File to insert [from %s]
da: Fil der skal indsættes [fra %s]

en: Invalid operating directory: %s
da: Ugyldigt arbejdskatalog: %s

en: Invalid backup directory: %s
da: Ugyldigt katalog til sikkerhedskopi: %s

en: Making backup...
da: Sikkerhedskopierer …

en: Too many existing backup files
da: For mange eksisterende sikkerhedskopifiler

en: Cannot read original file
da: Kan ikke læse oprindelig fil

en: Cannot make regular backup
da: Kan ikke oprette almindelig sikkerhedskopi

en: Trying again in your home directory
da: Forsøger igen i dit hjemmekatalog

en: Cannot make backup
da: Kan ikke oprette sikkerhedskopi

note: TRANSLATORS: Try to keep this message at most 76 characters.
en: Cannot make backup; continue and save actual file?
da: Kan ikke oprette sikkerhedskopi; fortsæt og gem den aktuelle fil?

note: TRANSLATORS: The %s is the reason of failure.
en: Cannot make backup: %s
da: Kan ikke oprette sikkerhedskopi: %s

en: Can't write outside of %s
da: Kan ikke skrive uden for %s

en: Error writing %s: %s
da: Fejl ved skrivning af %s: %s

en: Error writing temp file: %s
da: Fejl ved skrivning af midlertidig fil: %s

en: Writing to FIFO...
da: Skriver til FIFO …

en: Writing...
da: Skriver …

en: Error reading temp file: %s
da: Fejl ved læsning af midlertidig fil: %s

note: TRANSLATORS: This warns for data loss when the disk is full.
en: File on disk has been truncated!
da: Filen på disken er blevet afkortet!

note: TRANSLATORS: This is a suggestion to the user, * where "resume" means resuming from suspension. * Try to keep this at most 76 characters.
en: Maybe ^T^Z, make room on disk, resume, then ^S^X
da: Tryk evt. ^T^Z, frigør plads på disken, genoptag, og tryk så ^S^X

en: Wrote %zu line | Wrote %zu lines
da[0]: Skrev %zu linje
da[1]: Skrev %zu linjer

en:  [DOS Format]
da:  [DOS-format]

en:  [Mac Format]
da:  [Mac-format]

en:  [Backup]
da:  [Sikkerhedskopi]

note: TRANSLATORS: The next six strings are prompts.
en: Prepend Selection to File
da: Foranstil udvalg til fil

en: Append Selection to File
da: Tilføj udvalg til fil

en: Write Selection to File
da: Skriv udvalg til fil

en: File Name to Prepend to
da: Filnavn at foranstille på

en: File Name to Append to
da: Filnavn at tilføje på

en: File Name to Write
da: Filnavn at skrive

note: TRANSLATORS: Concisely say the screen is too small.
en: Too tiny
da: For lille

note: TRANSLATORS: Restricted mode forbids overwriting.
en: File exists -- cannot overwrite
da: Filen findes -- kan ikke overskrive

en: Save file under DIFFERENT NAME?
da: Gem filen under ET ANDET NAVN?

en: File "%s" exists; OVERWRITE?
da: Filen “%s” findes; OVERSKRIV?

en: File on disk has changed
da: Filen på disken er blevet ændret

note: TRANSLATORS: Try to keep this at most 76 characters.
en: File was modified since you opened it; continue saving?
da: Filen er blevet ændret, siden du åbnede den; gem alligevel?

en: (more)
da: (mere)

note: TRANSLATORS: Try to keep the next two strings at most 10 characters.
en: Exit
da: Afslut

en: Close
da: Luk

note: TRANSLATORS: The next long series of strings are shortcut descriptions; * they are best kept shorter than 56 characters, but may be longer.
en: Cancel the current function
da: Afbryd den aktuelle funktion

en: Display this help text
da: Vis denne hjælpetekst

en: Close the current buffer / Exit from nano
da: Luk nuværende buffer / afslut nano

en: Write the current buffer (or the marked region) to disk
da: Skriv den nuværende buffer (eller det markerede område) til disken

en: Insert another file into current buffer (or into new buffer)
da: Indsæt en anden fil i den nuværende buffer (eller i en ny buffer)

en: Search forward for a string or a regular expression
da: Søg fremad efter en streng eller et regulært udtryk

en: Search backward for a string or a regular expression
da: Søg bagud efter en streng eller et regulært udtryk

en: Cut current line (or marked region) and store it in cutbuffer
da: Klip aktuelle linje (eller markerede område) ud og gem den i udklipsbufferen

en: Paste the contents of cutbuffer at current cursor position
da: Indsæt indholdet af udklipsholderen ved nuværende markørposition

en: Display the position of the cursor
da: Vis markørens position

en: Invoke the spell checker, if available
da: Start stavekontrollen, hvis tilgængelig

en: Replace a string or a regular expression
da: Erstat en streng eller et regulært udtryk

en: Go to line and column number
da: Gå til linje- og kolonnenummer

en: Mark text starting from the cursor position
da: Markér tekst startende fra markørposition

en: Copy current line (or marked region) and store it in cutbuffer
da: Kopiér aktuelle linje (eller markerede område) og gem den i udklipsbufferen

en: Throw away the current line (or marked region)
da: Smid den nuværende linje (eller det markerede område) væk

en: Indent the current line (or marked lines)
da: Indryk aktuelle linje (eller markerede linjer)

en: Unindent the current line (or marked lines)
da: Fjern indrykning for aktuelle linje (eller markerede linjer)

en: Undo the last operation
da: Fortryd sidste handling

en: Redo the last undone operation
da: Gentag sidste fortrudte handling

en: Go back one character
da: Gå et tegn bagud

en: Go forward one character
da: Gå et tegn fremad

en: Go back one word
da: Gå et ord bagud

en: Go forward one word
da: Gå et ord fremad

en: Go to previous line
da: Gå til forrige linje

en: Go to next line
da: Gå til næste linje

en: Go to beginning of current line
da: Gå til begyndelsen af aktuel linje

en: Go to end of current line
da: Gå til enden af aktuel linje

en: Go to previous block of text
da: Gå til forrige tekstblok

en: Go to next block of text
da: Gå til næste tekstblok

en: Go to beginning of paragraph; then of previous paragraph
da: Gå til afsnittets begyndelse; dernæst forrige afsnits

en: Go just beyond end of paragraph; then of next paragraph
da: Gå til afsnittets slutning; dernæst næste afsnits

en: Go one screenful up
da: Gå en skærm op

en: Go one screenful down
da: Gå en skærm ned

en: Go to the first line of the file
da: Gå til filens første linje

en: Go to the last line of the file
da: Gå til filens sidste linje

en: Go to the matching bracket
da: Gå til modsvarende klamme

en: Scroll up one line without moving the cursor textually
da: Rul en linje op uden at flytte markøren i teksten

en: Scroll down one line without moving the cursor textually
da: Rul en linje ned uden at flytte markøren i teksten

en: Center the line where the cursor is
da: Centrér markørens linje

en: Switch to the previous file buffer
da: Gå til forrige filbuffer

en: Switch to the next file buffer
da: Gå til næste filbuffer

en: Insert the next keystroke verbatim
da: Indsæt næste tasteanslag ordret

en: Insert a tab at the cursor position (or indent marked lines)
da: Indsæt et tabulatortegn ved markørposition (eller indryk markerede linjer)

en: Insert a newline at the cursor position
da: Indsæt et linjeskift ved markørpositionen

en: Delete the character under the cursor
da: Fjern tegnet under markøren

en: Delete the character to the left of the cursor
da: Fjern tegnet til venstre for markøren

en: Delete backward from cursor to word start
da: Slet bagud fra markøren til ordets begyndelse

en: Delete forward from cursor to next word start
da: Slet fremad fra markøren til næste ords begyndelse

en: Cut from the cursor position to the end of the file
da: Klip fra markørpositionen til filens slutning

en: Justify the current paragraph
da: Ombryd den aktuelle paragraf

en: Justify the entire file
da: Ombryd hele filen

en: Count the number of lines, words, and characters
da: Tæl linjer, ord og tegn

en: Suspend the editor (return to the shell)
da: Kør i baggrunden (vend tilbage til skallen)

en: Refresh (redraw) the current screen
da: Opdatér (genskriv) den aktuelle skærm

en: Try and complete the current word
da: Forsøg at fuldføre nuværende ord

en: Comment/uncomment the current line (or marked lines)
da: Kommentér/fjern kommentar for nuværende linje (eller markerede linjer)

en: Save file without prompting
da: Gem fil uden at spørge

en: Search next occurrence backward
da: Søg bagud efter næste forekomst

en: Search next occurrence forward
da: Søg fremad efter næste forekomst

en: Start/stop recording a macro
da: Start/stop optagelse af en makro

en: Run the last recorded macro
da: Kør sidst optagede makro

en: Place or remove an anchor at the current line
da: Placér eller fjern anker ved nuværende linje

en: Jump backward to the nearest anchor
da: Hop bagud til nærmeste anker

en: Jump forward to the nearest anchor
da: Hop frem til nærmeste anker

en: Toggle the case sensitivity of the search
da: Slå forskel på store og små bogstaver til eller fra

en: Reverse the direction of the search
da: Omvend søgeretning

en: Toggle the use of regular expressions
da: Slå brug af regulære udtryk til eller fra

en: Recall the previous search/replace string
da: Husk de foregående søg og erstat-strenge

en: Recall the next search/replace string
da: Husk de følgende søg og erstat-strenge

en: Toggle the use of DOS format
da: Slå DOS-format til eller fra

en: Toggle the use of Mac format
da: Slå Mac-format til eller fra

en: Toggle appending
da: Slå efterstillet tilføjelse til eller fra

en: Toggle prepending
da: Slå foranstillet tilføjelse til eller fra

en: Toggle backing up of the original file
da: Slå sikkerhedskopiering af originalfil til eller fra

en: Execute a function or an external command
da: Kald en funktion eller en ekstern kommando

en: Pipe the current buffer (or marked region) to the command
da: Send nuværende buffer (eller markeret område) til kommando gennem datakanal

en: Do not convert from DOS/Mac format
da: Konvertér ikke fra DOS/Mac-format

en: Toggle the use of a new buffer
da: Slå brug af ny buffer til eller fra

en: Close buffer without saving it
da: Luk buffer uden at gemme den

en: Go to file browser
da: Gå til filbrowser

en: Exit from the file browser
da: Gå ud af filbrowseren

en: Go to the first file in the list
da: Gå til første fil i listen

en: Go to the last file in the list
da: Gå til sidste fil i listen

en: Go to the previous file in the list
da: Gå til forrige fil i listen

en: Go to the next file in the list
da: Gå til næste fil i listen

en: Go to lefthand column
da: Gå til venstre kolonne

en: Go to righthand column
da: Gå til højre kolonne

en: Go to first row in this column
da: Gå til første række i denne kolonne

en: Go to last row in this column
da: Gå til sidste række i denne kolonne

en: Search forward for a string
da: Søg fremad efter en streng

en: Search backward for a string
da: Søg bagud efter en streng

en: Refresh the file list
da: Opdatér fillisten

en: Go to directory
da: Gå til katalog

en: Invoke the linter, if available
da: Start linteren, hvis tilgængelig

en: Go to previous linter msg
da: Gå til forrige linter-besked

en: Go to next linter msg
da: Gå til næste linter-besked

en: Invoke a program to format/arrange/manipulate the buffer
da: Kald et program som formaterer/arrangerer/manipulerer bufferen

note: TRANSLATORS: Try to keep the next thirteen strings at most 10 characters.
en: Help
da: Hjælp

en: Cancel
da: Annullér

en: Write Out
da: Gem

en: Read File
da: Læs fil

en: Justify
da: Ombryd

en: Refresh
da: Opdatér

en: Where Is
da: Hvor er

en: Replace
da: Erstat

note: TRANSLATORS: This starts a backward search.
en: Where Was
da: Hvor var

note: TRANSLATORS: This refers to searching the preceding occurrence.
en: Previous
da: Forrige

en: Next
da: Næste

en: Cut
da: Klip

en: Paste
da: Indsæt

en: Execute
da: Kør

note: TRANSLATORS: This refers to the position of the cursor.
en: Location
da: Placering

en: Go To Line
da: Til linje

note: TRANSLATORS: Try to keep the next ten strings at most 12 characters.
en: Undo
da: Fortryd

en: Redo
da: Gentag

en: Set Mark
da: Sæt mærke

en: Copy
da: Kopiér

en: Case Sens
da: VersalFøls

en: Reg.exp.
da: Reg.udtryk

en: Backwards
da: Baglæns

en: No Replace
da: ErstatIkke

en: Older
da: Ældre

en: Newer
da: Nyere

note: TRANSLATORS: Try to keep the next four strings at most 10 characters.
en: Go To Dir
da: Gå til katalog

en: To Bracket
da: Til klamme

note: TRANSLATORS: This means move the cursor one character back.
en: Back
da: Bagud

en: Forward
da: Fremad

note: TRANSLATORS: Try to keep the next ten strings at most 12 characters.
en: Prev Word
da: Forrige ord

en: Next Word
da: Næste ord

en: Home
da: Hjem

en: End
da: Slut

en: Prev Line
da: Forrige linje

en: Next Line
da: Næste linje

en: Scroll Up
da: Rul op

en: Scroll Down
da: Rul ned

en: Prev Block
da: Forrige blok

en: Next Block
da: Næste blok

note: TRANSLATORS: Try to keep these two strings at most 16 characters.
en: Begin of Paragr.
da: Start på afsnit

en: End of Paragraph
da: Slut på afsnit

note: TRANSLATORS: Try to keep the next six strings at most 12 characters.
en: Prev Page
da: Forrige side

en: Next Page
da: Næste side

en: First Line
da: Første linje

en: Last Line
da: Sidste linje

en: Prev File
da: Forrige fil

en: Next File
da: Næste fil

note: TRANSLATORS: The next four strings are names of keyboard keys.
en: Tab
da: Tabulator

en: Backspace
da: Slet baglæns

en: Delete
da: Fjern

note: TRANSLATORS: The next two strings refer to deleting words.
en: Chop Left
da: Slet til venstre

en: Chop Right
da: Slet til højre

en: Cut Till End
da: Klip resten

en: Full Justify
da: Fuld ombryd.

en: Word Count
da: Ordtælling

en: Verbatim
da: Ordret

en: Indent
da: Indryk

en: Unindent
da: Fjern indrykning

en: Comment Lines
da: Kommentér linjer

en: Complete
da: Fuldfør

en: Record
da: Optag

en: Run Macro
da: Kør makro

en: Anchor
da: Anker

en: Up to anchor
da: Op til anker

en: Down to anchor
da: Ned til anker

en: Spell Check
da: Stavekontrol

en: Formatter
da: Formatering

en: Suspend
da: I baggrund

en: Center
da: Centrér

en: Save
da: Gem

en: Pipe Text
da: Send tekst gennem datakanal

en: Go To Text
da: Gå til tekst

en: DOS Format
da: DOS-format

en: Mac Format
da: Mac-format

en: Append
da: Tilføj ved enden

en: Prepend
da: Tilføj ved start

en: Backup File
da: SikrKopiér fil

en: No Conversion
da: Konvertér ikke

en: Execute Command
da: Kør kommando

note: TRANSLATORS: This invokes the file browser.
en: Browse
da: Filer

en: First File
da: Første fil

en: Last File
da: Sidste fil

en: Left Column
da: Venstre kolonne

en: Right Column
da: Højre kolonne

en: Top Row
da: Øverste række

en: Bottom Row
da: Nederste række

en: Discard buffer
da: Forkast buffer

note: TRANSLATORS: The next two strings may be up to 37 characters each.
en: Previous Linter message
da: Forrige Linter-besked

en: Next Linter message
da: Næste Linter-besked

note: TRANSLATORS: The next thirteen strings are toggle descriptions; * they are best kept shorter than 40 characters, but may be longer.
en: Hidden interface
da: Skjult grænseflade

en: Help mode
da: Hjælpetilstand

en: Constant cursor position display
da: Konstant visning af markørposition

en: Soft wrapping of overlong lines
da: Blød ombrydning af for lange linjer

en: Line numbering
da: Linjenumre

en: Whitespace display
da: Visning af mellemrum

en: Color syntax highlighting
da: Farvefremhævelse af syntaks

en: Smart home key
da: Smart home-tast

en: Auto indent
da: Automatisk indrykning

en: Cut to end
da: Klip ud til enden

en: Hard wrapping of overlong lines
da: Hård ombrydning af for lange linjer

en: Conversion of typed tabs to spaces
da: Konvertering af skrevne tab-tegn til mellemrum

en: Mouse support
da: Museunderstøttelse

en: Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
da: Hjælpetekst for søgekommando
    
     Indtast de ord eller tegn, du vil lede efter, og tryk så enter. Hvis der er en træffer for teksten du indtastede, vil skærmen blive opdateret til stedet for den nærmeste træffer for søgestrengen.
    
     Den foregående søgestreng vil blive vist i kantparanteser efter Søg:-teksten. Hvis du taster enter uden at indtaste nogen tekst vil den foregående søgning blive udført.

en: If you have selected text with the mark and then search to replace, only matches in the selected text will be replaced.
    
     The following function keys are available in Search mode:
da: Hvis du har valgt tekst ved markering og så søger/erstatter, vil kun træffere i den valgte tekst blive erstattet.
    
     Søgetilstanden har følgende funktionstaster:

en: Go To Line Help Text
    
     Enter the line number that you wish to go to and hit Enter.  If there are fewer lines of text than the number you entered, you will be brought to the last line of the file.
    
     The following function keys are available in Go To Line mode:
da: Hjælpetekst for Til linje
    
     Indtast linjenummeret du ønsker at gå til, og tast enter.  Hvis der er færre linjer i teksten end det tal du indtastede, vil du blive bragt hen til den sidste linje i filen.
    
     Tilstanden Til linje har følgende funktionstaster:

en: Insert File Help Text
    
     Type in the name of a file to be inserted into the current file buffer at the current cursor location.
    
     If you have compiled nano with multiple file buffer support, and enable multiple file buffers with the -F or --multibuffer command line flags, the Meta-F toggle, or a nanorc file, inserting a file will cause it to be loaded into a separate buffer (use Meta-< and > to switch between file buffers).
da: Hjælpetekst for indsæt fil
    
     Indtast navnet på en fil, der skal indsættes i den nuværende filbuffer på den aktuelle markørposition.
    
     Hvis du har kompileret nano med understøttelse for flere filbuffere, og aktiveret flere filbuffere med kommandolinjeflag -F eller --multibuffer, eller Meta-F-skifteren, eller brugt en nanorc-fil, vil indsætning af en fil få den til at blive indlæst i en separat buffer (brug Meta-< og > til at skifte mellem filbuffere).

en: If you need another blank buffer, do not enter any filename, or type in a nonexistent filename at the prompt and press Enter.
    
     The following function keys are available in Insert File mode:
da: Hvis du har brug for endnu en tom buffer, så undlad at skrive et filnavn, eller skriv navnet på en fil, der ikke findes, og tryk enter.
    
     Tilstanden Indsæt fil har følgende funktionstaster:

en: Write File Help Text
    
     Type the name that you wish to save the current file as and press Enter to save the file.
    
     If you have selected text with the mark, you will be prompted to save only the selected portion to a separate file.  To reduce the chance of overwriting the current file with just a portion of it, the current filename is not the default in this mode.
    
     The following function keys are available in Write File mode:
da: Hjælpetekst for skriv fil
    
     Indtast navnet som du ønsker at gemme den nuværende fil som, og tryk enter for at gemme filen.
    
     Hvis du har valgt tekst ved markering, vil du blive spurgt om du vil gemme kun den udvalgte del til en separat fil.  For at begrænse risikoen for overskrivning af den aktuelle fil med kun en del af den, er det nuværende filnavn ikke forvalgt i denne tilstand.
    
     Tilstanden Skriv fil har følgende funktionstaster:

en: File Browser Help Text
    
     The file browser is used to visually browse the directory structure to select a file for reading or writing.  You may use the arrow keys or Page Up/Down to browse through the files, and S or Enter to choose the selected file or enter the selected directory.  To move up one level, select the directory called ".." at the top of the file list.
    
     The following function keys are available in the file browser:
da: Hjælpetekst for filbrowser
    
     Filsbrowseren bruges til at gennemse katalogstrukturen for at udvælge en fil til læsning eller skrivning.  Du kan bruge piletasterne eller Page Up/Down til at skimme gennem filerne, og S eller enter for at vælge den markerede fil, eller gå ind i det markerede katalog. For at gå et niveau op udvælges kataloget kaldet “..” i toppen af fillisten.
    
     Filbrowseren har følgende funktionstaster:

en: Browser Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
da: Hjælpetekst for søgekommando i filbrowser
    
     Indtast de ord eller tegn, du vil lede efter, og tryk så enter.  Hvis der er en træffer for teksten du indtastede, vil skærmen blive opdateret til stedet for den nærmeste træffer for søgestrengen.
    
     Den foregående søgestreng vil blive vist i kantparanteser efter Søg:-teksten. Hvis du taster enter uden at indtaste nogen tekst vil den foregående søgning blive udført.

en:  The following function keys are available in Browser Search mode:
da:  Browsersøgetilstanden har følgende funktionstaster:

en: Browser Go To Directory Help Text
    
     Enter the name of the directory you would like to browse to.
    
     If tab completion has not been disabled, you can use the Tab key to (attempt to) automatically complete the directory name.
    
     The following function keys are available in Browser Go To Directory mode:
da: Hjælpetekst for Gå til katalog i filbrowser
    
     Indtast navnet på det katalog, som du vil gennemse.
    
     Hvis tab-fuldførelse ikke er deaktiveret kan du bruge Tab-tasten til at (forsøge) automatisk at fuldføre katalognavnet.
    
     Tilstanden Gå til katalog i filbrowser har følgende funktionstaster:

en: Spell Check Help Text
    
     The spell checker checks the spelling of all text in the current file.  When an unknown word is encountered, it is highlighted and a replacement can be edited.  It will then prompt to replace every instance of the given misspelled word in the current file, or, if you have selected text with the mark, in the selected text.
    
     The following function keys are available in Spell Check mode:
da: Hjælpetekst for stavekontrol
    
     Stavekontrollen kontrollerer stavningen af al tekst i den nuværende fil.  Når et ukendt ord findes, fremhæves det og en erstatning kan redigeres.  Den vil så spørge om at erstatte alle tilfælde af det givne fejlstavede ord i den nuværende fil eller, hvis du har valgt tekst ved markering, i den valgte tekst.
    
     Stavekontroltilstanden har følgende funktionstaster:

en: Execute Command Help Text
    
     This mode allows you to insert the output of a command run by the shell into the current buffer (or into a new buffer).  If the command is preceded by '|' (the pipe symbol), the current contents of the buffer (or marked region) will be piped to the command.
da: Hjælpetekst for Kør kommando
    
     Denne tilstand lader dig indsætte udskriften fra en kommando kørt af skallen i den aktuelle buffer (eller en ny buffer).  Hvis kommandoen følger efter “|” (tegnet for datakanal), vil bufferens nuværende indhold blive sendt til kommandoen via datakanal.

en: If you just need another blank buffer, do not enter any command.
    
     You can also pick one of four tools, or cut a large piece of the buffer, or put the editor to sleep.
da: Hvis du blot har brug for en ny tom buffer, så undlad at indtaste en kommando.
    
     Du kan også vælge mellem fire værktøjer, klippe et stort stykke ud fra bufferen eller sætte redigeringen i hviletilstand.

en:  The following function keys are available in Execute Command mode:
da:  Tilstanden Kør kommando har følgende funktionstaster:

en: === Linter ===
    
     In this mode, the status bar shows an error message or warning, and the cursor is put at the corresponding position in the file.  With PageUp and PageDown you can switch to earlier and later messages.
da: === Linter ===
    
     I denne tilstand viser statusbjælken en fejlmeddelelse eller advarsel, og markøren sættes på det tilsvarende sted i filen. Med PageUp eller PageDown kan du skifte til tidligere og senere meddelelser.

en:  The following function keys are available in Linter mode:
da:  Lintertilstanden har følgende funktionstaster:

en: Main nano help text
    
     The nano editor is designed to emulate the functionality and ease-of-use of the UW Pico text editor.  There are four main sections of the editor.  The top line shows the program version, the current filename being edited, and whether or not the file has been modified.  Next is the main editor window showing the file being edited.  The status line is the third line from the bottom and shows important messages.
da: Hovedhjælpetekst for nano
    
     Tekstredigereren nano er designet til at efterligne funktionaliteten og brugervenligheden i tekstredigereren UW Pico.  Der er fire hoveddele i programmet: Øverste linje viser programmets versionsnummer, navnet på filen som redigeres, og om filen er ændret eller ej.  Efter dette findes hovedvinduet som viser filen der redigeres. Statuslinjen er tredje linje fra underkanten og viser vigtige meddelelser.

en: The bottom two lines show the most commonly used shortcuts in the editor.
    
     Shortcuts are written as follows: Control-key sequences are notated with a '^' and can be entered either by using the Ctrl key or pressing the Esc key twice.  Meta-key sequences are notated with 'M-' and can be entered using either the Alt, Cmd, or Esc key, depending on your keyboard setup.
da: De nederste to linjer viser de mest brugte genveje i redigeringsprogrammet.
    
     Genveje skrives som følger: Kombinationer med Ctrl-tasten noteres med “^”, og skrives enten ved at trykke Ctrl, eller ved at trykke Esc to gange.  Meta-tastekombinationer noteres med “M-” og kan tastes enten med Alt, Cmd eller Esc afhængigt af tastaturopsætningen.

en: Also, pressing Esc twice and then typing a three-digit decimal number from 000 to 255 will enter the character with the corresponding value.  The following keystrokes are available in the main editor window.  Alternative keys are shown in parentheses:
da: Desuden kan man, ved at trykke Esc to gange efterfulgt af et trecifret tal (i titalssystemet) mellem 000 og 255, indtaste tegnet med den tilsvarende værdi.  Følgende tastetryk kan bruges i hovedredigeringsvinduet.  Alternative taster vises i parenteser:

en: enable/disable
da: aktivér/deaktivér

en: Unable to create directory %s: %s
    It is required for saving/loading search history or cursor positions.
da: Kan ikke oprette kataloget %s: %s
    Dette kræves for at kunne gemme/hente søgehistorik eller markørposition.

en: Path %s is not a directory and needs to be.
    Nano will be unable to load or save search history or cursor positions.
da: Stien %s er ikke et katalog, men skal være det.
    Nano vil ikke kunne indlæse eller gemme søge- eller markørpositionshistorik.

en: Cannot limit permissions on %s: %s
da: Kan ikke begrænse rettigheder på %s: %s

en: Key is invalid in view mode
da: Tasten er ugyldig i visningstilstand

en: This function is disabled in restricted mode
da: Denne funktion er slået fra i begrænset tilstand

en: To suspend, type ^T^Z
da: Tryk ^T^Z for at køre i baggrunden

en: No file name
da: Intet filnavn

en: Save modified buffer?
da: Gem ændret buffer?

en: 
    Too many .save files
da: 
    For mange .save-filer

en: 
    Buffer written to %s
da: 
    Bufferen skrevet til %s

en: Usage: nano [OPTIONS] [[+LINE[,COLUMN]] FILE]...
da: Brug: nano [TILVALG] [[+LINJE[,KOLONNE]] FIL] …

note: TRANSLATORS: The next two strings are part of the --help output. * It's best to keep its lines within 80 characters.
en: To place the cursor on a specific line of a file, put the line number with
    a '+' before the filename.  The column number can be added after a comma.
da: Sæt linjenummer samt “+” foran filnavnet for at placere markøren på en
    bestemt linje.  Kolonnenummeret kan tilføjes efter et komma.

en: When a filename is '-', nano reads data from standard input.
da: Når et filnavn er “-”, læser nano data fra standard input.

note: TRANSLATORS: The next three are column headers of the --help output.
en: Option
da: Tilvalg

en: Long option
da: Langt tilvalg

en: Meaning
da: Betydning

note: TRANSLATORS: The next forty or so strings are option descriptions * for the --help output.  Try to keep them at most 40 characters.
en: Enable smart home key
da: Brug smart home-tast

en: Save backups of existing files
da: Gem sikkerhedskopier af eksisterende filer

en: -C <dir>
da: -C <kat>

en: --backupdir=<dir>
da: --backupdir=<kat>

en: Directory for saving unique backup files
da: Katalog til at gemme unikke sikkerhedskopifiler

en: Use bold instead of reverse video text
da: Brug fed frem for omvendt video-tekst

en: Convert typed tabs to spaces
da: Konvertér skrevne tabulatortegn til mellemrum

en: Read a file into a new buffer by default
da: Læs en fil ind i en ny buffer som standard

en: Use (vim-style) lock files
da: Brug (vim-stil) låsefiler

en: Save & reload old search/replace strings
da: Gem & genindlæs gamle søg/erstat-strenge

en: Don't look at nanorc files
da: Se ikke på nanorc-filer

en: -J <number>
da: -J <tal>

en: --guidestripe=<number>
da: --guidestripe=<tal>

en: Show a guiding bar at this column
da: Vis en guidelinje i denne kolonne

en: Fix numeric keypad key confusion problem
da: Fiks forvirringsproblem med numerisk tastatur

en: Don't add an automatic newline
da: Tilføj ikke automatisk linjeskift

en: Trim tail spaces when hard-wrapping
da: Fjern afsluttende mellemrum ved hård ombrydning

en: Don't convert files from DOS/Mac format
da: Konvertér ikke fra DOS/Mac-format

en: Leading whitespace means new paragraph
da: Indledende blanktegn betyder nyt afsnit

en: Save & restore position of the cursor
da: Gem & gendan markørens position

note: TRANSLATORS: This refers to email quoting, * like the > in: > quoted text.
en: Regular expression to match quoting
da: Regulært udtryk til at matche citationstegn

en: Restrict access to the filesystem
da: Begræns adgang til filsystemet

en: Display overlong lines on multiple rows
da: Vis lange tekstlinjer over flere terminallinjer

en: -T <number>
da: -T <tal>

en: --tabsize=<number>
da: --tabsize=<tal>

en: Make a tab this number of columns wide
da: Angiv dette antal kolonner som tabulatortegns bredde

en: Wipe status bar upon next keystroke
da: Ryd statuslinjen ved næste tastetryk

en: Print version information and exit
da: Udskriv versionsinformation og afslut

en: Detect word boundaries more accurately
da: Find ordgrænser mere præcist

en: -X <string>
da: -X <streng>

en: --wordchars=<string>
da: --wordchars=<streng>

en: Which other characters are word parts
da: Hvilke andre tegn er dele af ord

en: -Y <name>
da: -Y <navn>

en: --syntax=<name>
da: --syntax=<navn>

en: Syntax definition to use for coloring
da: Syntaksdefinition for farvelægning

en: Let Bsp and Del erase a marked region
da: Lad Bsp og Del slette en markeret region

en: When soft-wrapping, do it at whitespace
da: Brug kun blød ombrydning omkring blanktegn

en: Automatically hard-wrap overlong lines
da: Brug automatisk hård ombrydning af lange linjer

en: Constantly show cursor position
da: Vis markørposition hele tiden

en: Fix Backspace/Delete confusion problem
da: Fiks forvirringsproblem med Tilbagetast/Slettetast

en: Keep the line below the title bar empty
da: Lad linjen under titellinjen være tom

en: -f <file>
da: -f <fil>

en: --rcfile=<file>
da: --rcfile=<fil>

en: Use only this file for configuring nano
da: Brug kun denne fil til konfiguration af nano

en: Show cursor in file browser & help text
da: Vis markør i filbrowser og hjælpetekst

en: Show this help text and exit
da: Vis denne hjælpetekst og afslut

en: Automatically indent new lines
da: Indryk automatisk nye linjer

en: Scroll per half-screen, not per line
da: Rul halve skærme frem for linjevis

en: Cut from cursor to end of line
da: Klip fra markøren til linjens slutning

en: Show line numbers in front of the text
da: Vis linjenumre foran teksten

en: Enable the use of the mouse
da: Aktivér styring med mus

en: Do not read the file (only write it)
da: Læs ikke filen (skriv den kun)

en: -o <dir>
da: -o <kat>

en: --operatingdir=<dir>
da: --operatingdir=<kat>

en: Set operating directory
da: Angiv arbejdskatalog

en: Preserve XON (^Q) and XOFF (^S) keys
da: Behold XON- (^Q) og XOFF- (^S) taster

en: Show a position+portion indicator
da: Vis en position+portion-indikator

en: -r <number>
da: -r <tal>

en: --fill=<number>
da: --fill=<tal>

en: Set width for hard-wrap and justify
da: Sæt bredden for hård ombrydning af linjer og områder

en: Use this alternative spell checker
da: Brug denne alternative stavekontrol

en: Save changes on exit, don't prompt
da: Gem ændringer ved afslutning, spørg ikke

en: Save a file by default in Unix format
da: Gem en fil i Unix-format som standard

en: View mode (read-only)
da: Visningstilstand (skrivebeskyttet)

en: Don't hard-wrap long lines [default]
da: Ingen hård ombrydning for lange linjer [standard]

en: Don't show the two help lines
da: Vis ikke de to hjælpelinjer

en: Make Ctrl+Right stop at word ends
da: Lad Ctrl+Højre standse ved slutning af ord

en: Also try magic to determine syntax
da: Forsøg også magi for at bestemme syntaks

en: Show some states on the title bar
da: Vis tilstandsinformation i titellinjen

en: Show a feedback bar at the bottom
da: Vis en feedbacklinje nederst

en: Hide all bars, use whole terminal
da: Skjul alle status-/værktøjslinjer og brug hele terminalen

en:  GNU nano, version %s
da:  GNU nano version %s

note: TRANSLATORS: The %s is the year of the latest release.
en:  (C) %s the Free Software Foundation and various contributors
da:  © %s Free Software Foundation samt forskellige bidragsydere

en:  Compiled options:
da:  Kompileringstilvalg:

en: Could not reconnect stdin to keyboard
da: Kunne ikke genforbinde stdin fra tastaturet

en: Reading data from keyboard; type ^D or ^D^D to finish.
da: Læser data fra tastaturet; skriv ^D eller ^D^D for at afslutte.

en: Failed to open stdin: %s
da: Kunne ikke åbne stdin: %s

en: Received SIGHUP or SIGTERM
da: Modtog SIGHUP eller SIGTERM

en: Sorry! Nano crashed!  Code: %d.  Please report a bug.
da: Beklager!  Nano gik ned.  Kode: %d.  Indsend venligst en fejlrapport.

en: Use "fg" to return to nano.
da: Brug “fg” for at vende tilbage til nano.

en: Not possible
da: Umuligt

en: Current syntax determines Tab
da: Nuværende syntaks angiver tabulator

en: enabled
da: aktiveret

en: disabled
da: deaktiveret

note: TRANSLATORS: This refers to a sequence of escape codes * (from the keyboard) that nano does not recognize.
en: Unknown sequence
da: Ukendt sekvens

en: Unknown function: %s
da: Ukendt funktion: %s

en: Missing }
da: Mangler }

note: TRANSLATORS: This refers to an unbound function key.
en: Unbound key: F%i
da: Tasten har ingen funktion: F%i

en: Unbound key
da: Tasten har ingen funktion

en: Unbindable key: M-^%c
da: Tast kan ikke tilordnes: M-^%c

en: Unbound key: %s%c
da: Tasten har ingen funktion: %s%c

en: Unbindable key: ^[
da: Tast kan ikke tilordnes: ^[

en: Guide column "%s" is invalid
da: Kolonnen “%s” er ugyldig som guidelinje

en: Requested tab size "%s" is invalid
da: Ønsket tab-størrelse “%s” er ugyldig

en: Requested fill size "%s" is invalid
da: Ønsket fyld-størrelse “%s” er ugyldig

en: Type '%s -h' for a list of available options.
da: Tast “%s -h” for en liste over tilgængelige tilvalg.

en: Bad quoting regex "%s": %s
da: Ugyldigt regulært udtryk for citation “%s”: %s

en: Invalid search modifier '%c'
da: Ugyldig søgemodifikator “%c”

en: Empty search string
da: Tom søgestreng

en: Invalid line or column number
da: Ugyldigt linje- eller kolonnenummer

en: Standard input is not a terminal
da: Standard input er ikke en terminal

en: Can open just one file
da: Kan kun åbne én fil

en: Welcome to nano.  For basic help, type Ctrl+G.
da: Velkommen til nano.  Tast Ctrl+G for at vise kortfattet hjælp.

note: TRANSLATORS: For the next three strings, specify the starting letters * of the translations for "Yes"/"No"/"All".  The first letter of each of * these strings MUST be a single-byte letter; others may be multi-byte.
en: Yy
da: JjYy

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: All
da: Alle

en: Mistakes in '%s'
da: Fejl i “%s”

en: Problems with history file
da: Problemer med historikfil

en: Error in %s on line %zu:
da: Fejl i %s i linje %zu:

en: Argument '%s' has an unterminated "
da: Argumentet “%s” har et uafsluttet "

en: Regex strings must begin and end with a " character
da: Regex-strenge skal begynde og ende med et "-tegn

en: Empty regex string
da: Tom regex-streng

en: Bad regex "%s": %s
da: Ugyldigt regulært udtryk “%s”: %s

en: Missing syntax name
da: Mangler syntaksnavn

en: Unpaired quote in syntax name
da: Citationstegn i syntaksnavn mangler modpart

en: The "none" syntax is reserved
da: “none”-syntaksen er reserveret

en: The "default" syntax does not accept extensions
da: “default”-syntaksen kan ikke tage udvidelser

en: Syntax "%s" has no color commands
da: Syntaksen “%s” har ingen farvekommandoer

en: Missing key name
da: Mangler tastenavn

en: Key name %s is invalid
da: Tastenavnet %s er ugyldigt

en: Must specify a function to bind the key to
da: Der skal angives en funktion for at tilordne tasten

note: TRANSLATORS: Do not translate the word "all".
en: Must specify a menu (or "all") in which to bind/unbind the key
da: Der skal angives en menu (eller “all”) for at tilordne/fjerne genvejstast

en: Unknown menu: %s
da: Ukendt menu: %s

en: Function '%s' does not exist in menu '%s'
da: Funktionen “%s” findes ikke i menuen “%s”

en: Keystroke %s may not be rebound
da: Tastetrykket %s kan ikke ændre funktion

en: Command "%s" not understood
da: Kommandoen “%s” ikke forstået

en: Error expanding %s: %s
da: Fejl ved udvidelse af %s: %s

en: Color '%s' takes no prefix
da: Farven “%s” tager ikke noget præfiks

en: Color "%s" not understood
da: Farven “%s” ikke forstået

en: An attribute requires a subsequent comma
da: En attribut kræver efterfølgende komma

en: Missing color name
da: Mangler farvenavn

en: Missing regex string after '%s' command
da: Mangler regex-streng efter “%s”-kommando

en: "start=" requires a corresponding "end="
da: “start=” kræver et tilsvarende “end=”

en: A '%s' command requires a preceding 'syntax' command
da: En “%s”-kommando kræver forudgående “syntax”-kommando

en: The "default" syntax does not accept '%s' regexes
da: “default”-syntaksen kan ikke tage “%s”-regexer

en: Missing argument after '%s'
da: Mangler argument efter “%s”

en: Argument of '%s' lacks closing "
da: Argument til “%s” mangler afsluttende "

en: No key is bound to function '%s' in menu '%s'.  Exiting.
da: Ingen tast tilordnet funktionen “%s” i menuen “%s”.  Afslutter.

en: If needed, use nano with the -I option to adjust your nanorc settings.
da: Hvis krævet, så brug nano med tilvalget -I for at justere dine nanorc-indstillinger.

en: Could not find syntax "%s" to extend
da: Kunne ikke finde syntaks “%s” at udvide

en: Command "%s" not allowed in included file
da: Kommandoen “%s” tillades ikke i inkluderet fil

en: Missing option
da: Mangler tilvalg

en: Unknown option: %s
da: Ukendt tilvalg: %s

en: Cannot unset option "%s"
da: Kan ikke fjerne tilvalget “%s”

en: Option "%s" requires an argument
da: Tilvalget “%s” kræver et argument

en: Argument is not a valid multibyte string
da: Argument er ikke en gyldig multibytestreng

en: Non-blank characters required
da: Kræver ikke-blanke tegn

en: Even number of characters required
da: Der kræves et lige antal tegn

en: Two single-column characters required
da: Der kræves to enkelt-kolonnetegn

en: Specified rcfile does not exist
da: Angivne rc-fil findes ikke

en: I can't find my home directory!  Wah!
da: Jeg kan ikke finde mit hjemmekatalog!  Hulk!

note: TRANSLATORS: The next four modify the search prompt.
en:  [Case Sensitive]
da:  [Versalfølsom]

en:  [Regexp]
da:  [Regex]

en:  (to replace) in selection
da:  (at erstatte) i markering

en:  (to replace)
da:  (at erstatte)

note: TRANSLATORS: This is shown when searching takes * more than half a second.
en: Searching...
da: Søger …

en: "%.*s%s" not found
da: “%.*s%s” ikke fundet

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Replace this instance?
da: Erstat denne forekomst?

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Replace with
da: Erstat med

en: Replaced %zd occurrence | Replaced %zd occurrences
da[0]: Erstattede %zd forekomst
da[1]: Erstattede %zd forekomster

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Enter line number, column number
da: Indtast linjenummer, kolonnenummer

en: Not a bracket
da: Ikke en klamme

en: No matching bracket
da: Ingen modsvarende klamme

en: Placed anchor
da: Anker placeret

en: Removed anchor
da: Anker fjernet

en: Jumped to anchor
da: Hoppede til anker

en: This is the only anchor
da: Dette er det eneste anker

en: There are no anchors
da: Der er ingen ankre

en: Mark Set
da: Markering sat

en: Mark Unset
da: Markering fjernet

en: Commenting is not supported for this file type
da: Kommentarer understøttes ikke for denne filtype

en: Cannot comment past end of file
da: Kan ikke kommentere efter filafslutning

en: Nothing to undo
da: Intet at fortryde

en: line break
da: linjeskift

en: deletion
da: sletning

en: line join
da: linjesammenslutning

en: replacement
da: erstatning

en: erasure
da: fjernelse

note: TRANSLATORS: Remember: these are nouns, NOT verbs.
en: cut
da: udskæring

en: paste
da: indsættelse

en: insertion
da: indsættelse

en: indent
da: indrykning

en: unindent
da: fjernelse af indrykning

en: comment
da: kommentar

en: uncomment
da: fjernelse af kommentar

en: Undid %s
da: Fortrød %s

en: Nothing to redo
da: Intet at gentage

en: Redid %s
da: Gentog %s

note: TRANSLATORS: This one goes with Undid/Redid messages.
en: justification
da: ombrydning

en: Selection is empty
da: Markeringen er tom

en: Justified selection
da: Ombrød markeringen

en: Justified file
da: Ombrød filen

en: Justified paragraph
da: Ombrød afsnittet

en: Buffer is empty
da: Bufferen er tom

en: Invoking formatter...
da: Kalder formateringsfunktion …

en: Error invoking '%s'
da: Fejl ved kald af “%s”

en: Program '%s' complained
da: Programmet “%s” brokkede sig

en: Nothing changed
da: Ingen ændring

note: TRANSLATORS: The next two go with Undid/Redid messages.
en: spelling correction
da: rettelse af stavning

en: formatting
da: formatering

en: Finished checking spelling
da: Stavekontrol færdiggjort

en: Buffer has been processed
da: Bufferen er blevet behandlet

en: Unfindable word: %s
da: Ord kan ikke findes: %s

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Edit a replacement
da: Redigér en erstatning

note: TRANSLATORS: Shown after fixing misspellings in one word.
en: Next word...
da: Næste ord …

en: Invoking spell checker...
da: Starter stavekontrollen …

en: Could not get size of pipe buffer
da: Kunde ikke få størrelse af datakanals-buffer

en: Error invoking "uniq"
da: Fejl ved kald af “uniq”

en: Error invoking "sort"
da: Fejl ved kald af “sort”

en: Error invoking "spell"
da: Fejl ved kald af “spell”

en: No linter is defined for this type of file
da: Ingen linter defineret for denne filtype

en: Save modified buffer before linting?
da: Gem ændret buffer før linting?

en: Invoking linter...
da: Starter linter …

en: Got 0 parsable lines from command: %s
da: Fik 0 linjer der kunne fortolkes fra kommando: %s

en: This message is for unopened file %s, open it in a new buffer?
da: Denne besked er for uåbnet fil %s, åbn den i en ny buffer?

en: No messages for this file
da: Ingen beskeder for denne fil

en: At first message
da: Ved første besked

en: At last message
da: Ved sidste besked

en: No formatter is defined for this type of file
da: Ingen formateringsfunktion defineret for denne filtype

en: In Selection:
da: I markering:

en: line | lines
da[0]: linje
da[1]: linjer

en: word | words
da[0]: ord
da[1]: ord

en: character | characters
da[0]: tegn
da[1]: tegn

note: TRANSLATORS: Shown when the next keystroke will be inserted verbatim.
en: Verbatim Input
da: Ordret input

note: TRANSLATORS: An invalid verbatim Unicode code was typed.
en: Invalid code
da: Ugyldig kode

note: TRANSLATORS: Shown when no text is directly left of the cursor.
en: No word fragment
da: Intet ordfragment

en: No further matches
da: Ingen yderligere match

note: TRANSLATORS: Shown when there are zero possible completions.
en: No matches
da: Ingen match

en: Nano is out of memory!
da: Nano har ikke mere hukommelse!

en: Recording a macro...
da: Optager en makro …

en: Stopped recording
da: Optagelse stoppet

en: Cannot run macro while recording
da: Kan ikke køre makro under optagelse

en: Macro is empty
da: Makroen er tom

en: Too much input at once
da: For meget input på samme tid

en: Too many errors from stdin
da: For mange fejl fra stdin

note: TRANSLATORS: This is shown while a six-digit hexadecimal * Unicode character code (%s) is being typed in.
en: Unicode Input: %s
da: Unicode-input: %s

note: TRANSLATORS: The next five are "labels" in the title bar.
en: Linting --
da: Linter --

en: DIR:
da: KAT:

en: View
da: Se

en: Modified
da: Ændret

en: Restricted
da: Begrænset

en: (nameless)
da: (unavngivet)

en:  (%zu line) |  (%zu lines)
da[0]:  (%zu linje)
da[1]:  (%zu linjer)

en: line %*zd/%zd (%2d%%), col %2zu/%2zu (%3d%%), char %*zu/%zu (%2d%%)
da: linje %*zd/%zd (%2d %%), kol %2zu/%2zu (%3d %%), tegn %*zu/%zu (%2d %%)

en: The nano text editor
da: Tekstredigereren nano

en: Brought to you by:
da: Præsenteres af:

en: Special thanks to:
da: Særlig tak til:

en: The Free Software Foundation
da: Free Software Foundation

en: the many translators and the TP
da: de mange oversættere og TP

en: and anyone else we forgot...
da: og alle andre som vi har glemt …

en: Thank you for using nano!
da: Tak for at du bruger nano!

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
da: %s: tilvalget “%s%s” er flertydigt

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
da: %s: tilvalget “%s%s” er flertydigt; muligheder:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
da: %s: ukendt tilvalg “%s%s”

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
da: %s: tilvalget “%s%s” tillader ikke noget argument

en: %s: option '%s%s' requires an argument
da: %s: tilvaget “%s%s” kræver et argument

en: %s: invalid option -- '%c'
da: %s: ugyldigt tilvalg -- “%c”

en: %s: option requires an argument -- '%c'
da: %s: tilvalget kræver et argument -- “%c”

en: Success
da: Gennemført

en: No match
da: Ingen match

en: Invalid regular expression
da: Ugyldigt regulært udtryk

en: Invalid collation character
da: Ugyldigt kollationstegn

en: Invalid character class name
da: Ugyldigt navn på tegnklasse

en: Trailing backslash
da: Afsluttende backslash

en: Invalid back reference
da: Ugyldig bagudreference

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
da: Uparret [, [^, [:, [. eller [=

en: Unmatched ( or \(
da: Uparret ( eller \(

en: Unmatched \{
da: Uparret \{

en: Invalid content of \{\}
da: Ugyldigt indhold af \{\}

en: Invalid range end
da: Ugyldig afslutning af interval

en: Memory exhausted
da: Hukommelsen opbrugt

en: Invalid preceding regular expression
da: Ugyldigt forudgående regulært udtryk

en: Premature end of regular expression
da: Uventet afslutning af regulært udtryk

en: Regular expression too big
da: Regulært udtryk er for stort

en: Unmatched ) or \)
da: Uparret ) eller \)

en: No previous regular expression
da: Intet tidligere regulært udtryk
